Za trofejními rybami na Vesterály

Chtěli bychom Vám představit další velmi oblíbenou rybářskou lokalitu z nabídky C.A. Fisherman.

Souostroví Vesteralen se rozkládá severně od známějších Lofot.  Ubytování najdete na jihozápadní straně ostrova Langoya ve Vesteralsfjordu.

Pokud cestujete vozem, doporučujeme cestu po východním pobřeží Švédska po silnici E4, která se u městečka Töre napojí na E10 přes Kirunu. Na místo se dostanete bez nutnosti použití trajektu.

Výhodou je i blízké letiště v Evenes, ze kterého Vás majitelé dopraví až na místo. Přistávají zde denní spoje z Osla.

Velmi příjemní majitelé Ann Karina a Ian nabízí mnoho možností ubytování. 3 plně vybavené prostorné domy pro 6 – 8 osob a 5 menších, ale velmi kvalitně vybavených apartmánů jen pár metrů od mola s loděmi.

Slušný výběr je i v lodích. Největší zájem je tradičně o skvělou 6,2 m dlouhou loď Antares s vyhřívanou kabinou, echolotem a GPS. Závěsný motor 115 koní dovoluje i delší výjezdy za rybami.  Vítečné jsou i 5,6 m dlouhé otevřené lodě Silver Viking s motory 30 koní, volantem, echolotem a GPS. Pro méně náročné pak menší lodě Rana s motory 10-15 HP a echolotem.

Okolní vody poskytují mnoho míst vhodných jak pro vláčení, tak pro rybáře volící těžkou přívlač a pilkrování. Dno je zde opravdu velmi členité s mnoha podmořskými horami, hranami, plošinami, ale i pískovými lavicemi. Tyto poskytují výborné prostředí pro platýze obecné - halibuty. Našimi zákazníky zde byly uloveny kusy nad 30 kg. Toto „horké“ místo leží jen pár minut od přístavu.  Lov těchto bojovných a neskutečně silných ryb vyžaduje nejen velkou trpělivost a výdrž ale i kvalitní vybavení. Velmi zajímavá je i hrana v ústí fjordu do moře, kde se často soustředí i místní rybáři lovící na dlouhé šňůry s háčky nebo smáčky. Při nepřízni počasí a větším větru můžete využít množství ostrůvků tvořících závětří a kryjících před vlnami.

Zjara při „Skreifishing“,  jak toto období nazývají norští rybáři, zde narazíte na macaté tresky obecné, přesahující mnohdy váhu 20 kg. Červen je naopak vynikající pro rybáře preferující přívlač. V tomto období najíždí do Vesteralsfjordu velká hejna trofejních tresek tmavých. Tato živá torpéda, přesahující často délku 1 metr, dokáží zvýšit adrenalin v krvi každého rybáře a nesmazatelně se zapíší do jeho paměti. Pokud se do takového hejna lovících ryb dostanete,  je limit 15 kg filet splněn velmi rychle... 

I experimentátoři, lovci mníků a ostatních hlubinných ryb se zde mohou dosyta „vyřádit“. Vždyť hloubku více než 200 metrů najdou již po pár minutách jízdy lodí.

Osvětlené, zastřešené místo s tekoucí vodou pro čištění ryb je umístěno hned u přístavu. V sousední chatce můžete své úlovky uložit do pultových mrazicích boxů. Tedy vše po ruce, tak jak má být.

Pro nerybařící nebo odpočívající rybáře doporučujeme navštívit místní restauraci, kde lze za „přijatelný“ peníz ochutnat např. velrybí steaky, halibuta nebo sobí či losí maso. Jídla jsou opravdu výborná a v sezóně ji navštěvuje na Norsko nezvykle mnoho domácích.  Na kvalitní přípravu dohlíží Karina. Komu se zdá málo vzrušení při rybolovu, doporučujeme vyzkoušet adrenalinovou jízdu na majitelově „speedboatu“  s motory 2× 250 koní!!!

Typ na výlet: Z nejsevernější vesnice Vesterálů Andenes denně vyplouvají lodě za účelem pozorování velryb. Spatřit můžete mnoho druhů těchto kytovců. Informace získáte na www.whalesafari.com.  Sezóna je obvykle 25.5. – 15.9.

Za návštěvu stojí i některá z mnoha muzeí. Na rybaření se nejvíce zaměřují v městečku Melbu. Více na www.museumnord.no.   Milovníci hor a překrásných výhledů si určitě vyšlápnou do okolních kopců.

Protože je tato lokalita velmi populární, je třeba si ji včas objednat!