Lysoysundet - jaro 2010 

V zimě dostává naše agentura Fisherman zajímavou nabídku na spolupráci z poloostrova Fosen, konkrétně ze znovuotevřeného rybářského centra Ankeret ve vesničce Lysoysundet, severozápadně od Trondheimu. Nabídka vypadá velmi zajímavě. Apartmány pro 4 nebo 2 osoby jsou sice skromnější ale kompletně zrekonstruované a je v nich vše, co rybáři potřebují včetně kompletně vybavené kuchyně s myčkou nádobí, satelitní TV a WIFI připojení na internet. Každá ubytovací jednotka má k dispozici dostatečně velký pultový mrazicí box.

Co se ale zdá ještě zajímavější, jsou zcela nové lodě i čtyřtaktní motory o výkonu 40 koní. Na lodích jsou velmi kvalitní echoloty a GPS plotter s mořskou mapou. Tato výbava se později ukazuje jako velmi důležitá. Výborný pocit mám i při studování mořské mapy. Možnost rybolovu ve fjordech, proudných sundech, u ostrovů i na otevřeném moři a v tak blízkém okolí se jen tak nenajde. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že na moře lze vyjet v podstatě za každého počasí. Fjordy jsou chráněny před vlnami z oceánu ostrovy. Na své si zde přijdou i rybáři lovící ze břehu nebo lovci lososů. Řeky Oldelva a Storelva jsou nedaleko a pro majitele není problém zajistit příslušné povolenky. K lovu láká i velké množství jezer.

Koncem dubna přijíždíme ranním mrazíkem k restauraci Ankeret, kde nás již vítá Paul, ke kterému se zanedlouho přidává jeho veselá matka Unni a majitel Geir.

Po prohlídce ubytování, lodí a místnosti na čištění ryb na mole, vybalujeme proviant, sestavujeme udice a nedočkavě vyrážíme na letošní první rybolov. Loď ukazuje svoje kvality a i se čtyřmi chlapy se bez problému dostává do skluzu.

Míříme k ostrovu Asen, kde se okolo kóty 21 daří na pilkry ulovit pár tresek obecných cca 70 cm. Ryby berou převážně u dna. Po hodině lovu se zvedá vítr a my měníme stanoviště směr Oldfjorden. Po cestě ještě stavíme u místa zvaného Kráka, kde nás vítr sfoukává z 35 metrové hloubky na mělčinu. Tady zkoušíme vláčet a opět lovíme tresky obecné kolem 60 cm.

Další zastávkou je sund - zúženina, přes kterou se při přílivu a odlivu valí voda do fjordu. Berou pouze menší tresky jednoskvrnné. Ve fjordu berou jen malé ryby, takže pro dnešek s lovem končíme. Na večeři je naloveno a únava z cesty stále trvá. Jdeme odpočívat.

Další ráno se budíme do krásného, bezvětrného dne a tím pádem je rozhodnuto. Vypravujeme se na souostroví Melstein. Za ním se dno lomí do velkých hloubek. Přijíždíme tam po cca 35 minutách rychlé jízdy. Toto souostroví je rezervací, kde se nesmí lovit komerčně. Opět lovíme pouze tresky obecné. Po nedlouhé době na lovu nás zláká jeden z ostrovů, kde trávíme poměrně dlouhou dobu na svačinku a na jarním sluníčku někteří dokonce lehce zdřímnou. Při zpáteční cestě zastavujeme na jednom z podmořských kopců s vrcholem 30 metrů. Echolot ukazuje spoustu ryb. Jsou to hejna tresek tmavých, ale jen menších velikostí. S heslem: „kde jsou malé, jsou i velké“ spouštíme pilkry s návazcem červených papřiček do hlubiny. Výsledek na sebe nenechává dlouho čekat. Pod hejnem jsou pěkné tresky obecné atakující délku 100cm. Po chvíli přichází mohutný záběr na Kamilův prut. Tupý silný tah, ryba se nedá otočit a jede směrem, který se jí líbí. Všem je jasné, že je to halibut. Multiplikátor se točí, ostatní rychle vytahují svoje návnady. Vrací se nám vzpomínky na Kokelv ve Finnmarku, kde jsme úspěšně zdolali kus o váze 57 kg. Tah ryby je zhruba stejný. Lovec je opřený do svého prutu a snaží se rybu zastavit, najednou však s nepublikovatelným výkřikem padá na zadek a ryba je ztracena...

O tom, že zde tyto ryby jsou, nás přesvědčuje úlovek malého kusu i reference dalších návštěvníků Lysoysundetu.

Bohužel přichází můj poslední den na rybách, další dny mám naplánované návštěvy našich partnerů v okolí. Vítr tentokrát fouká dnes více a na moře je to nemyslitelné. Volíme tedy opět Oldefjord. Ten se tváří jakoby se ho vítr netýkal a je téměř bez vlnky. Měníme taktiku a podle GPS nacházíme nejhlubší místo s hloubkou 51 metrů. Je to jakési kolo o průměru asi 300 metrů s absolutně rovným dnem. Nepodléháme skeptickým řečem o malých rybách ve fjordu a pouštíme své 500 gramů těžké pilkry do hlubin. Echolot začíná ukazovat ryby těsně nade dnem. Záběry na sebe nenechají dlouho čekat. Tah ryb naznačuje větší velikost, která se po zdolání potvrzuje. Ryby měří okolo metru, největší 108 cm s váhou nad 10 kg. Záběry okamžitě ustávají poté, co se dno začne zvedat. Najíždíme znovu a znovu a končíme téměř vždy s krásnou rybou na palubě. Lepší zakončení rybolovu jsem si ani nedokázal představit. Dva nováčky na lodi pohlcuje lovecká horečka a já jsem si jistý, že nejsou v Norsku naposled.

Další den již hoši jedou beze mne. Volí tentokrát levou stranu od přístavu. Opět přiváží do přístavu obdivuhodné množství velkých ryb.

Jak jsem se později dozvěděl od našich zákazníků, při červnových pobytech byli na hranách a mělčinách loveni přívlačí krásní polaci.

Lysoysundet nás velmi zaujal, rádi na něj vzpomínáme. Určitě se tam ještě vrátíme. Myslím, že je to ideální místo i pro začínající rybáře.